تفکر یکی از شگفت ‌انگیزترین توانایی ‌های انسانی به شمار می آید، فکر کردن، یک عمل تقریبا غریزی است که همه ما انسان ها از آن برخورد دار هستیم، اما توانایی تفکر برای هرکسی متفاوت است.

برای یادگیری مهارت فکر کردنِ درست و صحیح، نیاز به زمان و تمرین دارید تا به فردی متفکر تبدیل شوید و این مهارت در زندگی شما اثر مثبتی بگذارد. یادگیری مفهوم تفکر، انواع مدل های تفکر و کاربردهای هر کدام در زندگی، موضوعی حائز اهمیت است.

شناخت سبک های مختلف فکر کردن، پرورش تفکر خلاق،  اینکه در چه موقعیت هایی از زندگی از تفکر همگرا و یا تفکر واگرا استفاده کنیم و یا اینکه تفکر نقادی چه تاثیری در روند تصمیم گیری های ما دارد ، همه و همه توانمندی در ما ایجاد می کند، که بتوانیم پیش فرض های ذهنی خود را به چالش کشیده و تفکرات کلیشه ای خود را از بین برده تا تجربه های تازه ای در زندگی داشته باشیم.

اگر بتوانید از نیروی ذهنی و قدرت تفکر خود به خوبی استفاده کنید احتمالا در هر زمینه ای در زندگیتان فرد موفقی خواهید شد، در نقشه راه رسیدن به موفقیت در سامانه آموزشی بیستا، یادگیری مهارت تفکر به عنوان پیش نیاز تقویت قدرت حل مسئله مطرح شده و شما با شرکت در دوره آموزشی کاربیستا یک، با افزایش مهارت فکر کردن گام دوم را در مسیر موفقیت خواهید برداشت.

تعریف تفکر چیست؟

تعریف تفکر و انواع آن و راه‌های افزایش مهارت تفکر جهت دستیابی به زندگی بهتر

در طول روز بسیار پیش می‌آید که در گفته‌هایمان از واژه‌های فکر و تفکر استفاده کنیم و یا در نگارش مطالبی که می‌نویسیم آن‌ها را بکار گیریم. در بیشتر مواقع دیده شده است که افراد این دو واژه را به جای یکدیگر انتخاب می‌کنند و حتا از وجود تفاوتی میان آن دو آگاه نیستند.

خوب است که با تعریف هر دو واژه آشنا شویم تا تفاوت‎‌هایشان را بهتر درک کنیم و هر یک را در جای مناسب خود به کار گیریم. شناختن تمایزاتی که میان مفاهیم شبیه به هم وجود دارد به ما کمک می‌کند تا مسائلی که برایمان پیش می‌آیند را بهتر بشناسیم و با نیروی دیگرگونه‌ای با آن‌ها روبرو شویم.

از کجا شروع کنم

برای اینکه آموزش مهارت های فردی رو شروع کنی باید اول از همه هدف خودت رو مشخص کنی

فایده آموزش مهارت های تفکر چیه؟

همه‌ی ما از بدو تولد تا به امروز دریافت‌های گوناگون از راه‌های گوناگونی داشته‌ایم که سبب ثبت خاطره و یا آموختن دانشی در ما شده است. مهم نیست که چطور و در چه شرایطی این اتفاق افتاده باشد. مهم این است که مدام اطلاعاتی وارد ذهن می‌شوند و از طریق تفکر آن‌ها را پردازش می‌کنیم

چطور باید یاد بگیرم؟

مهارت تفکر، کامل‌کننده‌ی فرایند شناخت است که در نهایت موجب آگاهی فرد می‌شود. این فرایند از ادراک آغاز شده و پس از یادگیری به تفکر منتهی می‌شود. این فعالیت خودآگاه و ناخودآگاه روی می‌دهد و برای هر چه در جهان اطراف وجود دارد صدق می‌کند. شناخت می‌تواند بسیار کوتاه و یا در یک مدت زمان طولانی اتفاق بیافتد. نمی‌توانیم به فرایندی که به سرعت پیش رفته بی اعتماد باشیم و یا حتما بگوییم چون زمان زیادی برای آن صرف شده دارای ارزش و اعتبار است.